Сключване на предбрачен/брачен договор преди или след брака. Работим експресно, с поръчки за същия ден. Обслужваме клиенти от цялата страна. Услугата може да се предостави Online и Offline. Цената включва изготвяне на договора и последваща консултация. За предварителни въпроси, можете да се свързвате с нас по телефона.
- Попълвате формата за изготвяне на договора по-долу.
- Ще имате възможност да поясните какви клаузи желаете да се включат.
- На предоставения е-mail ще получите проект на договора в word.
- Подробни указания как да подпишете договора.
- Консултация по телефона по всяко време.
- Възможност за нанасяне на редакции.
- Съдействие при сключване на договора в нотариална форма.
Подписване на договора
След като изготвим проекта на брачния договор, той следва да се подпише пред нотариус лично. Този тип договори не могат да бъдат подписани от пълномощник. Нотариусът заверява подписите и съдържанието на документа. Също така, нотариусът ще издаде и удостоверение по чл. 9, ал. 2 СК. В него се посочва датата на договора и регистрационния му номер, както и номера на нотариуса. Когато се прехвърлят вещни права върху недвижим имот, нотариусът следва да бъде избран от района, в който се намира имота.
Сключване на граждански брак
Брачният договор и удостоверението от нотариуса се представят в общината или кметството, където ще се сключва гражданския брак. Длъжностното лице по гражданското състояние следва да бъде запознато с тези документи. Актът за граждански брак се съхранява в общината. В него се прави специално отбелязване, че има брачен договор.
Вписване в брачния регистър
Към Агенцията по вписванията се води централен електронен регистър на имуществените отношения на съпрузите. Вписването се прави изцяло по служебен път чрез уведомление от страна на общината. Действия от страна на съпрузите не се изискват. В случай, че брачният договор бъде изменен или прекратен, това се отбелязва в акта и промяната се регистрира от общината чрез уведомление до Агенция по вписвания.
Вписване в имотния регистър
В случай, че се прехвърля право на собственост върху недвижим имот, брачният договор се вписва в имотния регистър. Когато договорът е сключен преди встъпването в брак, той произвежда действие само ако той бъде сключен. Затова, на нотариуса следва да се представии достоверението за сключване на брак и едва тогава той представя за вписване договора в имотния регистър.
Сключване на договора
Подписването на брачен договор се извършва лично. Нотариусът заверява договора и издава удостоверение по чл. 9, ал. 2 СК. Определено имущество (вкл. недвижимо), което е в режим на съпружеска имуществена общност, може да се определи като лично имущество на единия съпруг. В този случай, договорът има превхърлителен ефект. Прехвърлянето на недвижимости увеличава разноските по договора (заплаща се по-висока нотариална такса, съобразно цената на имота), а договорът следва да се впише и в Имотния регистър.
Отбелязване в акта за брак
Когато брачният договор е сключен по време на брака, следва да се направи отбелязване в акта за сключване на граждански брак. Така ще може третите лица да бъдат наясно, че съществува договорен режим. Издаденото от нотариуса удостоверение, както и договора се представят от съпрузите на длъжностното лице по гражданското състояние в общината или кметството, където е бил сключен брака за да се постави бележка в акта за граждански брак.
Вписване в Агенция по вписвания
Общината служебно уведомява Агенция по вписвания, която регистрира сключения брачен договор в специален регистър, предназначен за имуществените отношения между съпрузите. Това става автоматично въз основа на удостоверението от нотариуса и не изисква ходене до Агенция по вписвания. Всяка настъпила промяна в тези отношения се отразява в този регистър.
Вписване в имотен регистър
Брачен договор, с който се прехвърля собственост или се учредява или прехвърля вещно право върху недвижим имот, се заверява от нотариус в района, в който се намира имота. Този договор има прехвърлително действие и се вписва в имотния регистър още в деня на нотариалното удостоверяване. Това вписване се извършва от нотариуса и не се налагат действия от страна на съпрузите.