За фирми ООД и ЕООД. Срок за вписване: 4 работни дни. Цена: 380 лв. (включва всички допълнителни разноски).
- Записвате час за посещение по телефона и уточняваме всички детайли.
- Необходимо е присъствието на всички съдружници, вкл. новият собственик.
- Подготвяме документите. Част от тях се подписват в офиса, а други - при нотариуса.
- В непосредствена близост до офиса ни работят 3-ма нотариуси.
- Процедурата отнема не повече от 60 минути (считано към 2024 г.)
- Получавате входящ номер, с който можете да следите движението на заявлението online.
- Услугата се извършва единствено OFFLINE (на място, в офиса).
- Срок за вписване: 4 работни дни.
Колко време отнема вписването?
Още при посещението в офиса ни, в рамките на 30-40 минути ние ще подготвим необходимите документи. Ще отнеме още около 20 минути те да бъдат подписани при нотариус. В същия ден ние заявяваме прехвърлянето по електронен път и получаваме входящ номер от системата на Търговския регистър. Вписването отнема 4 работни дни, след което промените се отразяват в актуалното състояние на фирмата. В някои периоди на годината Търговският регистър се пренатоварва и е възможно вписването да отнеме по-дълго време.
Мога ли да следя движението на заявлението онлайн?
Да. След като входираме заявлението А4, ние получаваме входящ номер. Можете да следите заявлението по входящ номер от ТУК или директно от партидата на фирмата, която може да достигнете като пуснете справка по актуално състояние. Просто въведете ЕИК (БУЛСТАТ), след което изберете таба "Дело". там ще можете да видите заявлението с неговия входящ номер и актуалния статус. В случай, че системата изписва "Обработва се", това означава, че заявлението още не е разгледано. "Изчакване на 3-дневен срок" означава, че заявлението е разгледано и прието. След изтичане на 3-дневния срок, промените ще бъдат отразени по партидата на дружеството.
Намираме се извън София, може ли да ползваме услугите?
Да. Можем да извършим услугата дистанционно, като оскъпяването ще е в размер на 12 лв. (нотариална заверка на пълномощно и куриерска такса). Ние следва предварително да уточним всички детайли по телефона, след което ще се заемем с подготовката на документите. На предоставения е-мейл ще изпратим всичко необходимо с подробни указания кое как трябва да бъде подписано. След като бъдат подписани всички документи, те се изпращат до нас в оригинал чрез ЕКОНТ. Плащането също се извършва чрез куриерската фирма.
Задължения към работници и служители
Съгласно промените в Търговския закон от края на 2017 г., дружествени дялове не може да се прехвърлят ако има неизплатени изискуеми трудови възнаграждения, обезщетения и задължителни осигурителни вноски на работниците и служителите. Прехвърлителят и управителят на фирмата подписват декларации в този смисъл, които се представят в Търговския регистър. В случай, че тези декларации се окажат с невярно съдържание, тези лица носят наказателна отговорност.
Може ли да се прехвърлят дялове при наличие на запор?
Ние можем да проверим дали по партидата на дружеството са вписани запори. В случай, че има запор, дружествените дялове на съдружника, на когото той е наложен биха могли да бъдат прехвърлени едва след погасяване на задължението. Следва да се има предвид, че запор не може да бъде наложен за дългове на самото дружество. Запорът е обезпечение, което се налага за задължения на един от съдружниците, които той е натрупал като физическо лице (респ. в случаите, когато съдружник е друга фирма - задължения на тази фирма).
Може ли с прехвърлянето да се заявят и други промени?
Да. Заедно с прехвърлянето на дяловете може да се заявят всякакви други промени по партидата на фирмата. Търговският регистър не събира допълнителни такси за тези промени. На практика може да се промени всичко, с изключение на ЕИК (БУЛСТАТ) - наименованието на български и чужд език, седалището и адреса (вкл. за кореспонденция с НАП), предмета на дейност, начина на представляване и управителя. Ние не таксуваме допълнително за промени, свързани с наименованието, предмета на дейност, седалището и адреса. Промяна на управител се таксува допълнително 20 лв. за всеки един управител, а промяната на капитала се прави с отделно заявление А4.
Прехвърляне на фирма със задължения
Ние в BezGishe не съдействаме за избягване на данъчни задължения. При наличие на задължения към НАП или други публични задължения, с оглед новите разпоредби в ДОПК (2017-2018 г.), продажбата на фирмата не е решение. Ако все пак държите тя да бъде прехвърлена, препоръчваме да се обърнете към други колеги. В случай, че задълженията са към физически/юридически лица, доставчици или банки, ние можем да обсъдим въпроса при условията на пълна конфиденциалност и да преценим дали прехвърлянето на фирмата е подходящо и целесъобразно.
Как да се защитим от кражба на фирма?
В практиката, кражбите на фирми не са толкова често явление, както се смята. Въпросните "кражби" са най-често дело на бивши партньори или се случват между лица, които имат нещо да делят. При всички положения, за да бъде открадната една фирма, следва да се прехвърлят дялове в тази фирма, което законът изисква да става с договор, по нотариален ред. SMS известяването, което предлага като услуга Търговският регистър е един от най-надеждните методи за защита.